W toku

20 grudnia 2017

SEKTOR PRYWATNY A EDUKACJA KULTURALNA

konferencja edukacja kulturalnaDlaczego sektor ten jest często niedostatecznie zauważany w sferze publicznej? Z jakimi problemami i trudnościami musi mierzyć się ten sektor? Jakie opinie o podmiotach tego sektora wyrażają rodzice, kadra oświatowa a jaki wizerunek swojego sektora mają sami przedsiębiorcy? Jak kształtują się relacje między publicznym a prywatnym sektorem w edukacji kulturalnej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań próbowali znaleźć badacze w ramach projektu „Sektor prywatny a edukacja kulturalna. Diagnoza. Rekomendacje. Wyzwania ” współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Poznania, Fundacji Zakłady Kórnickie.

Wiecej

11 października 2017

Kultura na obrzeżach Poznania [BADANIE]

Fot. Koncert orkiestry dętej Vivat w Antoninku (27.08.2017 r.)

Fot. Koncert orkiestry dętej Vivat w Antoninku (27.08.2017 r.)

ROK UAM jako centrum badawcze na Wydziale Nauk Społecznych podjęło współpracę z Urzędem Miasta Poznania. Zespół ekspertów związanych z Instytutem Kulturoznawstwa UAM, Instytutem Socjologii UAM oraz Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, rozpoczął pracę nad kompleksową diagnozą potrzeb i potencjałów kulturalnych mieszkańców trzech obszarów Poznania, zlokalizowanych poza centrum miasta.

Wiecej

22 lutego 2017

EUROPEJSKI PROJEKT Z ZAKRESU AUDIENCE DEVELOPMENT

CONNECTRegionalne Obserwatorium Kultury UAM i Wydział Nauk Społecznych UAM rozpoczynają pracę nad międzynarodowym projektem CONNECTING AUDIENCES, którego tematem są relacje instytucji kultury z publicznością. U podstaw przedsięwzięcia leży europejski oraz międzysektorowy transfer wiedzy i wzmacnianie kompetencji praktyków, absolwentów i studentów kierunków studiów w tym obszarze. Wiecej

2 stycznia 2017

Panele dyskusyjne na temat sektora prywatnego w edukacji kulturalnej

fokusaltumGrudzień minionego roku był dla zespołu badawczego Regionalnego Obserwatorium Kultury oraz Fundacji ALTUM okresem, w którym do ostatnich dni trwały działania badacze. Między innymi w w Koninie, w Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz w Poznaniu, w kawiarni Cafe Misja (Centrum Kultury Fara), odbyły się panele dyskusyjne będące elementami projektu „Sektor prywatny a edukacja kulturalna. Diagnoza. Rekomendacje. Wyzwania”.

Wiecej

20 października 2016

Sektor prywatny a edukacja kulturalna. Diagnoza. Rekomendacje. Wyzwania

PA250200Fundacja Altum i Regionalne Obserwatorium Kultury – centrum badawcze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu realizuje w 2016 i 2017 roku projekt „Sektor prywatny a edukacja kulturalna. Diagnoza. Rekomendacje. Wyzwania”. Projekt swoim zasięgiem obejmuje województwo wielkopolskie. Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie oraz Instytutem Kulturoznawstwa UAM.

Wiecej

30 maja 2016

Nowe lokowanie instytucji publicznych w miejskich ekosystemach kultury w Polsce

W maju rozpoczęliśmy pracę nad nowym projektem ministerialnym. Jest to projekt realizowany przez Związek Miast Polskich w ścisłym partnerstwie z ROK UAM, współfinansowany w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Obserwatorium Kultury). Jego celem jest zbadanie warunków działalności szczególnej grupy instytucji kultury. Są one zlokalizowane w różnych pod względem wielkości miastach, na terenie całej Polski. Mają różny profil działalności, to m.in. muzea, filharmonie, domy kultury i teatry. Łączy je jedno, w ciągu ostatnich kilku lat zostały po raz pierwszy lub od nowa ulokowane w miejskich ekosystemach kultury (Holden, 2015), uzyskały nową infrastrukturę i potencjał do działania. Projekt badawczy ma na celu objąć fenomen entuzjazmu budowania nowych instytucji i nowego lokowania siedzib instytucji kultury w zestawieniu z realiami ich działania po ich otwarciu. Wiecej

20 kwietnia 2016

„PlanTy kultury” w Rawiczu

RawiczPod takim hasłem przebiegało spotkanie prowadzone przez dr Marcina Poprawskiego i Michała Mękarskiego z lokalnymi działaczami kultury w kawiarni „W starym kinie” przy rawickim domu kultury. Odbyło się ono w ramach programu „Domy Kultury + Inicjatywy lokalne” finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Jego celem była diagnoza potrzeb kulturalnych Rawicza i okolic oraz rozmowa na temat lokalnych inicjatyw, które warto wspierać. Podczas spotkania zrealizowano dwa panele dyskusyjne, które były pierwszym etapem diagnozy sfery kultury w Rawiczu. Kolejnymi częściami badań będą ankiety kierowane do uczniów III klas gimnazjów oraz mieszkańców. Wynikiem prac będzie raport pokazujący mocne i słabe strony rawickiej kultury.

 

31 marca 2016

ROK wspiera Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

WMNZespół badawczy ROKu wspólnie z Fundacją Altum prowadzi szeroki projekt badań realizowanych dla Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, na które składa się Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli, Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku, Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort 7 oraz Muzeum Armii Poznań.  15 kwietnia przedstawiont zostanie raport z wielowątkowego projektu analitycznego: „Pozycja Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w ofercie Poznania: Tożsamość marki instytucji, otoczenie społeczne, rozwój publiczności, kultura organizacyjna”

2 kwietnia 2015

Jak festiwale oddziałują na miasto?

Jarocin Festiwal / Fot. Powiat Jarociński

Jarocin Festiwal / Fot. Powiat Jarociński

Stowarzyszenie Związek Miast Polskich wraz z Regionalnym Obserwatorium Kultury UAM kontynuują dwuletni projekt badawczy „Oddziaływanie festiwali na polskie miasta. Studium kompetencji kadr sektora kultury oraz synergii międzysektorowej”, który finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wiecej

4 czerwca 2014

JAKĄ KULTURĘ WYBIERAJĄ MŁODZI POZNANIACY?

Poznańska Mapa Kultury Jakie projekty kulturalne znają i doceniają poznańscy maturzyści i studenci? Które miejsca w Poznaniu najczęściej odwiedzają? Skąd czerpią wiedzę na temat kultury w mieście? Jak oceniają Poznań na tle innych polskich miast?

Wiecej

«   1, 2»